با اینکه چیزی به پایان دوره‌ی ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ باقی نمانده، او دستور اجرایی جدیدی مبنی‌بر مسدودشدن هشت اپلیکیشن چینی را امضا کرد. از دیدگاه ترامپ، تحریم اپلیکیشن‌های چینی برای حفظ امنیت ملی آمریکا کافی نیست و باید اقدامات جدی‌تری علیه توسعه‌دهندگان آن‌ها انجام شود.

به‌گزارش ZDnet، طبق دستور اخیر ترامپ، علاوه‌بر علی‌پی اپلیکیشن‌های CamScanner ،QQ Wallet ،SHAREit ،Tencent QQ ،VMate ،WeChat Pay و WPS Office ممنوع اعلام شدند. رسانه‌ی CNET در گزارشش نوشته است که اپلیکیشن پرداختی علی‌پی بیش از یک‌میلیارد کاربر دارد و مالکش آنت گروپ است.

در دستور اجراییجدید ترامپ می‌خوانیم:

افزایش سرعت فراگیرشدن اپلیکیشن‌های موبایلی و دسکتاپ و نرم‌افزارهای چینی در آمریکا همچنان امنیت ملی و سیاست خارجی و اقتصاد ایالت متحده را تهدید می‌کند. این‌بار باید اقدامات جدی برای رفع نگرانی ناشی از اپلیکیشن‌های چینی انجام شود.

پیش‌از‌این و در آگوست ۲۰۲۰، دونالد ترامپ اپلیکیشن‌های ویچت و تیک‌تاک را به بهانه‌ی دسترسی به اطلاعات کاربران ممنوع اعلام کرد. در ممنوعیت اخیر هشت اپلیکیشن چینی، او از همان توجیه قبلی استفاده کرد و گفت این اپلیکیشن‌ها می‌توانند به اطلاعات کاربران، ازجمله اطلاعات شخصی و هویتی حساس دسترسی و آن‌ها را جمع‌آوری کنند.

به‌گفته‌ی ترامپ، چنین اطلاعاتی احتمالا برای دولت و حزب کمونیست چین جمع‌آوری می‌شود و مقام‌های این کشور می‌توانند به اطلاعات شخصی مردمان آمریکا دسترسی پیدا کنند. رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «چین با دسترسی به اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها، می‌تواند موقعیت مکانی کارکنان فدرال را ردیابی و پرونده‌هایی از اطلاعات شخصی ایجاد کنند.»

درادامه‌ی دستور اجرایی اخیر دونالد ترامپ آمده است:

درحالی‌که در بسیاری از آژانس‌ها و نهاد‌های اجرایی، استفاده از اپلیکیشن‌های چینی و سایر نرم‌افزارهای «خطرناک» در موبایل‌ها و کامپیوترهای دولت فدرال ممنوع شده است، با‌توجه‌به ماهیت این اپلیکیشن‌های وابسته به چین اعمال چنین ممنوعیتی کافی نیست. ایالت متحده‌ی آمریکا برای محافظت از امنیت مالی ما، اقدامات تهاجمی بیشتری علیه توسعه‌دهندگان و کنترل‌کنندگان اپلیکیشن‌های چین باید انجام دهد.

دستور اجرایی اخیر ۴۵ روز دیگر اجرا می‌شود؛ یعنی زمانی‌که ترامپ کاخ‌سفید را ترک می‌کند و جو بایدن جایگزینش می‌شود. وزارت بازرگانی ایالت متحده‌ی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد ترامپ به این وزارت دستور داده است اعمال تحریم‌ها و شناسایی معاملات ممنوعه را آغاز کند.

پیش‌از‌این و در نوامبر ۲۰۲۰، ترامپ دستوری صادر کرد که به‌موجب آن، بورس نیویورک (NYSE) باید سه شرکت مخابراتی چینی را از فهرست خود حذف کند. ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱۱ دی ۱۳۹۹)، اداره‌ی بورس نیویورک اعلام کرد در پیروی از دستور اجرایی صادرشده، شرکت‌های مخابراتی China Telecom و China Mobile و China Unicom Hong Kong را از فهرست سهام خود حذف می‌کند.

طبق این دستور اجرایی، معامله و سرمایه‌گذاری روی شرکت‌هایی ممنوع می‌شد که وزارت دفاع ایالت متحده‌ی آمریکا آن‌ها را وابسته به ارتش چین اعلام کرده بود. این ممنوعیت روی شرکت‌های جدید و وابسته به ارتش چین نیز اعمال می‌شد. البته روز دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری، بورس نیویورک اعلام کرد سه شرکت چینی یادشده را از فهرستش حذف نمی‌کند.

به‌دنبال صدور دستور تحریم ویچت و تیک‌تاک، کارل نیکولز، قاضی منطقه‌ای آمریکا، فرمانی برای جلوگیری از اجرای ممنوعیت دانلود تیک‌تاک صادر کرد و گفت دولت در تحریم این اپلیکیشن از اختیارات قانونی‌اش فراتر رفته است. همچنین سپتامبر ۲۰۲۰، لورل بیلر، قاضی آمریکایی در سان‌فرانسیسکو، موقتا اجرای دستور ممنوعیت ویچت را لغو کرد.

 

 

 

منبع : زومیت