محققان دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز اخیراً مطالعه ای بر روی عادات غذایی بیش از 500 نفر انجام دادند. در این مطالعه 6 ساله، زمان مصرف غذای افراد این گروه مورد بررسی قرار گرفت. نتایج مطالعه نشان می دهد که تغییرات وزن افراد بیشتر تحت تاثیر زمان و تعداد وعده های غذایی است تا فاصله بین اولین و آخرین وعده غذایی. این مطالعه ایده رایج روزه داری متناوب را به عنوان یک استراتژی محبوب کاهش وزن به چالش می کشد.
روزه داری متناوب که به عنوان غذا خوردن با محدودیت زمانی نیز شناخته می شود، یک استراتژی تغذیه ای است که در آن تمام وعده های غذایی در طول روز در مدت زمان کوتاهی مصرف می شود. این دوره ها می تواند بین 6 تا 10 ساعت در روز طول بکشد. در نتیجه فرد تا 18 ساعت در روز روزه می گیرد.
بحث های زیادی در مورد اثربخشی روش های روزه داری از منظر کاهش وزن وجود دارد. زیرا برای برخی افراد، این تکنیک ها باعث تغییرات متابولیک واقعی می شود، در حالی که برای گروهی دیگر، کمتر غذا خوردن را برای فرد آسان می کند.
یک مطالعه در این زمینه در سال گذشته نتایج کاهش وزن مشابهی را بین دو گروه مختلف نشان داد. هر دو گروه از شرکت کنندگان محدودیت های رژیم غذایی کنترل شده با کالری یکسانی داشتند. اما برای گروه اول علاوه بر این شرایط، محدودیت های زمانی نیز در نظر گرفته شد. گروه دوم چنین محدودیت هایی نداشتند و می توانستند در طول روز غذا بخورند.
مطالعه قبلی دیگری در مورد روزه‌داری متناوب بدون دستورالعمل‌های تغذیه‌ای، شرکت‌کنندگانی را مورد بررسی قرار داد که فقط برای یک دوره 8 ساعته در روز اجازه غذا خوردن داشتند. نتایج این مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان به طور غریزی کالری دریافتی روزانه خود را 300 واحد کاهش دادند.
به گزارش نیواطلس، مطالعه جدید رویکرد متفاوتی به این موضوع دارد. در این مطالعه، به جای هدایت نزدیک به 550 شرکت‌کننده به پیروی از یک الگوی غذایی خاص، زمان و اندازه وعده‌های غذایی روزانه خود را پیگیری کردند. در نهایت، این داده ها با اطلاعات مربوط به الگوهای کاهش وزن این گروه در یک دوره 6 ساله مقایسه شد.
شرکت کنندگان در این مطالعه هر کدام از یک اپلیکیشن گوشی هوشمند برای ثبت زمان خواب، بیداری و غذا خوردن خود در چند هفته استفاده کردند. این به محققان اجازه داد مواردی مانند زمان بین اولین و آخرین وعده غذایی، زمان بیدار شدن از خواب تا اولین وعده غذایی و زمان آخرین وعده غذایی تا زمان خواب را ردیابی کنند.
یافته های این بررسی نشان داد که هیچ رابطه ای بین زمان خوردن روزانه و تغییرات وزن در طول این پیگیری 6 ساله وجود ندارد. با توجه به این موضوع می توان گفت که بین فردی که وعده های غذایی خود را در فواصل کوتاه می خورد و فردی که این وعده ها را در فواصل زمانی طولانی تر می خورد، تفاوت چندانی وجود ندارد.
منبع خبر: zoomit.ir